Do četvrte titule prvaka sveta (posle 1989, 1992. i 1996. godine) „karioke“ su stigle posle boljeg izvođenja penala – 4:3, a posle 2:2 u 50 minuta rovovske borbe. U petoj, poslednjoj seriji mrežu nisu zatresli Brazilac Ari, pa Španac Marselo, što je bilo dovoljno za veliko slavlje domaćina pred punim tribinama dvorane „Marakanazinjo“, imajući u vidu da prethodno gol nije postigao Toras. Uspešni sa šest metara su bili Markinjo, Vilde, Čiko i Lenisio u redovima domaćina, a Kike, Ortiz i Alvaro kod gostiju. Prethodno su golove postigli Markinjo u 25. i Vinisijus u 37. za „karioke“, a Toras u 28. i Alvaro u 39. minutu za „crvenu furiju“.
To je bio i revanš za poraz od pre četiri godine u polufinalu turnira u Kineskom Tajpehu, takođe na penale posle 2:2. Prethodni trofej su "karioke" osvojile upravo u Španiji, a sada „osvetu“ nisu dozvolile najvećem rivalu koji tako nije ponovio njihov het – trik na SP (posle trijumfa 2000. i 2004.).
Brazil je jedina reprezentacija koja je osvajala medalje na svih šest SP (četiri zlata, srebro i bronza). Najslabiji plasman je ostvaren pre četiri godine u Kineskom Tajpehu kada je osvojena bronza, posle već pomenutog poraza u polufinalu od Španije. Ovaj put su „karioke“ stigle do trona sa svih osam pobeda do finala. Upisale su gol – razliku 64:8 iz devet utakmica što ih čini najefikasnijom reprezentacijom, kao i onom sa najboljom odbranom na SP (u prvih šest susreta su primile samo jedan pogodak).
Reprezentacija Italije je osvojila bronzu (foto www.fifa.com)
POJEDINAČNE NAGRADE
Tjago, Falkao i Šumaher (Brazil) i Pula (Rusija) - najbolji pojedinci SP u Brazilu i kapiten Španije Havi Rodrigez sa trofejom FIFA za fer - plej (sve foto: www.fifa.com)
STATISTIKA
1. Brazil
2. Španija
3. Italija
4. Rusija
5. Iran
6. Argentina
7. Paragvaj
8. Ukrajina
9. Portugal
10. Gvatemala
11. Češka
12. Japan
13. Egipat
14. Tajland
15. Kuba
16. Libija
17. Urugvaj
18. SAD
19. Kina
20. Solomonska Ostrva
Rezultate i izveštaje svih utakmica možete pogledati ovde i ovde.
No comments:
Post a Comment